Karinių naujienų svetainė Ginklai.net

Paieška


Grįžti

Šiuolaikinė medžioklė arbaletais ir lankais

Parašė:
2006.02.06 00:00

   

Šiuolaikinius lankus galima suskirstyti į 3 tipus:

1. Tradiciniai (ilgieji arba įvairių tipų azijiniai-refleksiniai) lankai

2. Olimpiniai lankai(angl. recurve)

3. Skriemuliniai (arba blokiniai) lankai

Tradicinių medžioklinių lankų jėga yra nuo 30 kg., retais atvejais - iki 60 kg. (taibeveik žmogaus fizinių galimybių riba). Medžiojant tradiciniais lankais (šaudoma be taikiklio)optimalus šūvis yra iš 15m.

Antrojo tipo lankai naudojami tiek sportui, tiek medžioklei. Sportinių įtempimo jėganeviršija 25kg, medžioklinių - tokiame pat diapazone kaip ir tradicinių lankų.

Atskirai vertėtų apsistoti ties skriemuliniais lankais. Šių lankų konstrukcijojemaksimaliai išnaudotos istorinių lankų ir šiuolaikinės mechanikos bei technologijų galimybės.Lanko konstrukcija tokia, jog trumpi ir stangrūs lanko pečiai įtempimo metu sukaupia tik dalįenergijos,kita dalis akumuliuojama ekscentriškai pečių galuose besisukinėjančiuoseskriemuliuose, kurie savo ruožtu kinetiškai per kabelius sujungti su temple. Dėka šios sistemoslankui išlaikyti įtemptoje padėtyje reikia 60-80% mažesnės jėgos negu faktinė strėlėsišmetimo jėga. Tokie lankai yra kompaktiški ir labai tinkami medžioklei sėlinant. Šūvis tokiulanku yra komfortiškesnis, galima ilgiau taikytis ir laukti patogaus šūviui momento. Templępaleidus, lanko pečių jėgos grąžinami į pradinę padėtį skriemuliai (kitaip vadinamiekscentrikai) suteikia išmetamai strėlei papildomą pagreitį. Ekscentrikai atlieka, tik daugefektyviau, tą pačią funkciją kaip ir azijinio lanko "ragai" bei riesti olimpinio lanko pečiųgalai. Stambieji kanopiniai žvėrys medžiojami 30-36kg. tempimo jėgos skriemuliniais lankais.Didesnės (45kg ir daugiau) jėgos lankai gaminami pagal spec. užsakymus. Kaunamasis šūvionuotolis - 50 m,optimalus šūvio nuotolis - 30 m. Taigi per tokį atstumą reikia prieiti priežvėries arba tiek arti jį prisivilioti.

Yra sakoma, kad iš arbaleto ar lanko pašautas žvėris mirdamas taip ir nesupranta kasatsitiko. Ir tai panašu į tiesą. Taip sumedžioto laimikio kraujyje neaptinkama padidintoadrenalino kiekio, dėl to žvėriena yra kokybiškesnė Pati medžioklė suteikia gyvūnui daugiaušansų išsaugoti gyvybę, yra etiškesnė, o ir medžiotojui suteikia daugiau emocijų. Toksšūvis yra beveik begarsis ir neišbaido kitų netoli esančių gyvūnų. Lankas yra vienas išsunkiausiai įvaldomų ginklų, reikalaujantis nemažų fizinių pastangų ir jėgos kontrolės.Šūvis iš jo yra jautrus bet kokiems nukrypimams nuo jėgų pusiausvyros tarp lanko ir lankininko.Taip pat būtinos pastovios treniruotės šaudymo įgūdžiams bei fizinei formai palaikyti. Kadšūvis būtų mirtinas, būtinai reikia pataikyti į širdies plotą.Strėlės antgaliui perpjovusstambiasias kraujagysles žvėris greitai nukraujavęs miršta, o pataikius į širdį tai atsitinkaakimirksniu. Kuo gi ypatingas strėlės poveikis taikiniui ir kuo jis skiriasi nuo pavyzdžiui daugkartų didesnę energiją,ir dešimt kartų didesniu greičiu judančios iš medžioklinio karabinopaleistos kulkos poveikio? Labai iškalbinga yra amerikiečių vienos iš garsiausių skriemuliniųlankų gamintojos PSE kompanijos filmuota balistinių bandymų medžiaga. Iš to paties atstumopaeiliui 80 svarų(36 kg) jėgos skriemuliniu lanku ir medžiokliniu karabinu buvo šaudoma įpripiltą smėlio maždaug 2 litrų talpos plastikinį bakelį. Karabino kulka numuša bakelį nuostovo, pramušus jo sienelę ji įstringa smėlyje maždaug bakelio viduryje. Pati kulka kontakto subakelio sienele metu tiesiog sprogsta. Plyšus jos apvalkalui, smūgis išsiskirsto į didesnįbakelio plotą ir gesinamas viduje esančio smėlio(pataikius į žvėrį tai sukelia trauminįšoką). Šaunant lanku bakelis tik nežymiai pasislenka, o strėlė, pramušusi jį kiaurainesumažėjusiu greičiu dingsta iš kadro. Medžioklė lankais bei arbaletais populiariausia yraJAV bei Kanadoje. Ten yra sukurta, sėkmingai daugelį metų veikianti, būsimų medžiotojųparuošimo sistema. Norintys medžioti apmokomi ne tik šaudyti lankais, bet ir supažindinami sumedžioklės iš lanko būdais, išmoksta šaudyti ir gerai pataikyti į žvėrį iš įvairiųpadėčių. Medžiojama iš bokštelių arba prisėlinant prie laimikio. Taip pat iš valčiųmedžiojamos stambios žuvys. Medžiojamų žvėrių diapazonas platus:nuo švilpikų,įvairiųpaukščių iki elnių, briedžių, pilkųjų lokių, bizonų bei avijaučių (stambūs žvėryspaprastai medžiojami šiuolaikiniais skriemuliniais lankais ir arbaletais,nors yra atvejis kaipaprastu. tradiciniu lanku buvo sumedžiotas net afrikinis dramblys!).

Šiuolaikiniai medžiokliniai arbaletai kaip ir lankai yra efektyviausios skriemulinėskonstrukcijos, jie yra gerokai greitesni už istorinius analogus, aprūpinti optiniais taikikliais.Medžioklinių arbaletų jėga yra 70-90kg, tačiau šiuolaikinių technologijų ir konstrukcijosnaujovių dėka tokios jėgos užtenka, kad strėlė pasiektų reikalingą medžioklei greitį.Kaunamojo ir optimalaus šūvio atstumai tokie pat kaip ir skriemulinių lankų. Šiuolaikiniaipjaunantys ir ekspansyviniai antgaliai yra maksimaliai efektyvūs tiek šūvio iš lanko, tiek išarbaleto atveju. Medžioklinių antgalių kūrimui ir nuolatiniam tobulinimui skiriama labai daugdėmesio: tai ir konstruktyviniai pjaunančių paviršių optimizavimo (pavyzdžiui įvairių formųpjūklinės briaunos kaulams prakirsti, ekspansyvinių antgalių pjaunančios plokštumos,atsilenkiančios tik strėlei pramušus žvėries krūtinės lastą) ieškojimai, bandymaiaerodinaminiuose vamzdžiuose, stengiantis sumažinti neigiamą oro pasipriešinimo poveikį ir daugkitų darbų.

Belieka tik apgailestauti, kad mūsų krašte medžioklė šiais egzotiškais ginklaisneišsivystė Taip atsitiko, nes medžiotojų būreliuose nėra medžioklės šiais ginklaisspecialistų,kaip to pasekmė - nebuvo sukurtos sąlygos kokybiškai paruošti norinčius kultivuotišią medžioklės rūšį. Medžioklė lankais bei arbaletais yra brangesnė negu šautuvais irreikalauja itin gero teorinio bei praktinio pasiruošimo. Be abejo šios aplinkybės taip patneprisidėjo prie jos išpopuliarėjimo ir nuo 2004 metų, Lietuvai įstojus į Europos sąjungą,medžioklė arbaletais ir lankais pas mus buvo uždrausta. Tuo pačiu buvo nuskurdinta ir patimedžioklė kaip nematerialaus istorinio ir kultūrinio paveldo dalis, bei atimta galimybėatgaivinti mūsų krašte buvusias senovėje tokios medžioklės tradicijas.

Šaltinis: Viduramziai

Komentarai


Komentarų nėra


Norėdami parašyti komentarą, jūs turite prisijungti.