Karinių naujienų svetainė Ginklai.net

Paieška


Grįžti

Skydai

Parašė:
2003.09.06 00:00

   

Skydas – terminas apibendrinantis gynybinę priemonęiš odos, medžio ar metalo, nešiojamą ant kitos rankos nei puolamasis ginklas arba laikomąjoje.

Skydai buvo naudojami dar bronzos amžiaus pradžioje, tai įrodo įvairūs archeologiniairadiniai. Skydai buvo plačiai paplitę Europoje ir vidurio rytuose, jie buvo naudojami senovėsEgiptiečių, Šumerų, Asirų ir Persų. Jų formos buvo labai įvairios – stačiakampės,ovalios ar apvalios, jie buvo gaminami iš medžio, medžio aptraukto oda ar būdavo pinami išprieinamų medžiagų (daugiausiai Afrikoje). Dažnai skydai buvo puošiami plonomis graviruotomismetalo plokštelėmis.

Šiame straipsnyje apžvelgsiu tik pagrindinius Europoje naudotus skydų tipus.

1.APVALŪS SKYDAI

Avalus skydas buvo tipiškas saksų, keltų ir vikingų ginklas (skydas yra ginklas, o negynybos priemonė). Jis susideda iš medinio disko ir geležinio ar plieninio umbo (pusapvalisiškilimas skydo viduryje skirtas skydui sutvirtinti). Brangesni skydai būdavo aptraukti oda irturėdavo metalinį apvadą, kuris sutvirtindavo skydą ir galėjo padaryti žalos priešininkoginklui. Apvalus skydas laikomas viena ranka už rankenos esančios skydo viduryje, todėl skydąlengviau valdyti. Apvalius skydus taip pat naudojo senovės graikai, tiesa jų skydai buvo šiektiek ovalios formos. Graikų skydus aprašė Homeras, jie buvo gaminami iš kelių odos sluoksniųir sutvirtinami metalinėmis plokštelėmis. Vėliau Graikų skydai tapo apvalesni ir mažesni.

2.LAŠO FORMOS ARBA NORMANDIŠKI SKYDAI

Šio skydo pavadinimas kilo iš to jog jis panašus į lašą arba į aitvarą. Tikrasis šioskydo pavadinimas yra Normandiškas skydas. Jis taip vadinamas nes buvo standartinis Normanų(šiaurinė Prancūzijos pakrantė) skydas, naudotas 11-15 amžiuje. Jis buvo gaminamas iš medžioarba metalo, o kartais iš medžio apkalto metalu. Šis skydas jo turėtojui teikė labai didelęapsaugą, dažniausiai rikiuotės priekyje stovintys kariai būdavo ginkluoti būtent šiuo skydu.Normandiškas skydas buvo itin populiarus tarp raitelių, nes laikomas kovinėje pozicijoje(laikomas ant dilbio, alkūnė sulenkta 90 laipsnių kampu) jis apsaugo raitelį nuo peties ikikelio ar net žemiau.

3.NEDIDELIS APVALUS SKYDAS (Targe)

Šis skydas išsivystė 13 amžiuje iš standartinio apvalaus skydo(Targe skydų būdavo irstačiakampių, bet labai retai) ir iki 16 amžiaus buvo pagrindinis pėstininkų skydas. Išpradžių Targe buvo gaminamas iš medžio traukto oda, vėliau iš medžio apkalto geležimi irgaliausiai vien iš geležies. Šis skydas buvo tvirtinamas ant dilbio dviem dirželiais. Targe yraskirtas atremti priešininko atakas, o ne apsaugoti kūną. Dažniausiai šis skydas buvonaudojamas su vienarankiu kalaviju ar kitu vienarankiu ginklu.

4.“HEATER”

Tai yra tolesnė Normandiško skydo modifikacija, naudota plokšteliniais šarvais šarvuotųriterių 13-14 amžiuose. Šis skydas buvo gaminamas iš metalo ir tvirtinamas prie dilbio dviemdirželiais. Šių skydų buvo labai įvairių dydžių.

5.BOKŠTO FORMOS SKYDAI

Tai bent koks skydas galintis uždengti žmogų besislepiantį už jo. Šie skydai buvonaudojami pėstininkų nuo 15 amžiaus, tačiau, kadangi jie buvo labai sunkūs, kovos metu šieskydai dažniausiai būdavo paliekami nuošalyje. Bokšto formos skydai pagrinde buvo naudojamilankininkų ypač arbaletininkų u- šių skydų buvo slepiamasi, kai reikėdavo užtaisyti ginklą.

Komentarai


Komentarų nėra


Norėdami parašyti komentarą, jūs turite prisijungti.