Karinių naujienų svetainė Ginklai.net

Paieška


Grįžti

Ginklo taisyklingas valymas

Parašė:
2004.03.26 00:00

   

Norint visiškai ir gerai išvalyti ginklą, visas valymooperacijas galima suskirstyti į keturias pagrindines ir vieną papildomą":

1. medinių šautuvo dalių priežiūra;

2. išsami metaliniu dalių priežiūra;

3. judančių šautuvo dalių, t. y. užraktų, neleidžiamųjų mechanizmų, išvalymas irpatepimas;

4. vamzdžio kanalo išvalymas ir patepimas;

5. dalinį šautuvo mechanizmų valymą, norint juos profilaktiškai apžiūrėti, išvalyti irpatepti.

Pradėsime savo šautuvo priežiūrą nuo medinių šautuvo dalių priežiūros. Tai šautuvobuožės ir lovelio priežiūra. Kad ir kaip saugotume savo ginklą, vis tiek atsiras įvairiųnubrozdinimų, įmušimų, apsauginės dangos pažeidimų. Reikėtų suprasti, kad, kvalifikuotaiprižiūrint medines šautuvo dalis, jos tikrai tarnaus ilgai ir atrodys estetiškai. O ir kiekvienovalymo metu panaudojus atitinkamas priemones, prižiūrėti šautuvo buožę kainuos pigiau, negurestauruoti visiškai apleistą.

Restauruoti labai apleistą buožę ir lovelį reikės daug įvairių medžiagų ir,svarbiausia, jau gali nebeužtekti ginklo savininko įgūdžių tai padaryti. Gali tekti kviestis irginklų meistrą, o jis už tokią „operaciją" tikrai užsiprašys nemažos sumos.

Taigi pirmiausia nuo medinių šautuvo dalių nuvalome dulkes. purvą, įvairias apnašas. Taigeriausia padaryti drėgnu skudurėliu. Jeigu apsauginė danga yra pažeista, reikėtų ją šiektiek atnaujinti, tačiau dera žinoti, kuo buvo padengta mediena: impregnuotu aliejumi, nitrolaku,poliesterio laku, padengta impregnuojamuoju vaško sluoksniu. Tuomet ir atnaujinti dangą reikiatomis pačiomis medžiagomis. Impregnuotą aliejais medieną galima atnaujinti ištepant įvairiaisaliejais. Tam tikslui galima naudoti saulėgrąžų, linų, kanapių aliejų (geriausiai tinkapastovėjęs linų aliejus). Įvairus minėtas aliejus turi savybę įsigerti į medieną irišdžiūti. Aliejumi patepus pažeistas vietas (tai geriausia padaryti nedideliu teptuku), leistiišdžiūti, tačiau ne visiškai, ir nutrinti pateptas vietas šiurkščiu skudurėliu. Tai reikiapakartoti kelis kartus. Tuo „operacija" ir baigiama. Neturint šių aliejų, galima naudotivisiems gerai žinomą pokostą.

Šiuo metu parduotuvėse pasirodė specialių medinėms šautuvo dalims apsaugoti skirtųaliejų. Pirmiausia tai labai žymios vokiečių firmos „Ballistol Klever" serijos „BalsinSchaftkol" (Gun stock oil) produkcija: specialios sudėties aliejus, skirtas šautuvų buožėms irloveliams prižiūrėti. Jo būna trijų rūšių: bespalvis, šviesiai rudos ir tamsiai rudosspalvos. Galima pasirinkti pagal jūsų turimos buožės spalvą. Amerikiečių firma ..Hope's"buožei prižiūrėti siūlo rinkinį ,,Stock Finis h Kit". Žymi ginklų gamintoja -firma,,Browning" taip pat siūlo įvairių ginklų priežiūros priemonių. Viena iš jų skirta mediniųšautuvo dalių priežiūrai. Tai serijos ..Legia spray - stock care" specialios sudėties aliejai,skirti medžiui apsaugoti nuo drėgmės, grybelio, puvimo ir 1.1.

Panašų rinkinį siūlo ir firma „Bignia-mi". Šiame rinkinyje, be impregnuojamųjųaliejų, yra ir smulkaus švitrinio popieriaus paviršiui šlifuoti.

Šautuvų buožėms ir loveliams, padengtiems nitro ir aliejiniu laku, prižiūrėti irginaudojame aliejus. Jeigu pažeidimai didesni, mediena pažeista giliau, reikia pažeistas vietaspatepti laku. Naudoti reikia gana nemažai skiestą laką, tą pačią vietą patepti kelis kartus(su pertraukomis) ir palikti išdžiūti.

Šautuvų buožes ir lovelius, padengtus poliesteriniu laku, taisyti gana sunku. Toks lakasmedienos paviršiuje sudaro labai stiprią ir gana storą plėvelę. Nuo smūgio ši plėvelėsuskilinėja arba net ištrupa. Norint tokias vietas „užgydyti", reikia daug kantrybės irsumanumo. Paprastiems medžiotojams jų dažniausiai ir pritrūksta, todėl geriausia kreiptis įginklininką.

Šiuo metu įvairų nitro-, aliejinį ir poliesterio laką gamina daugybė firmų. Šio lakosavybės ir kokybė apylygė, todėl nelabai svarbu, kokį laką naudosite savo ginklui „gydyti".

Šiuo metu tikrai retai galima aptikti medžioklinių šautuvų, kurių buožės būtųimpregnuotos vaško arba šelako ir aliejų mišiniais. Tokiems paviršiams taisyti dabar tikraisunku gauti reikiamų medžiagų, o ir technologijos sudėtingos, todėl ir aprašyti visa taiužimtų labai daug vietos. Norintiems išsamiau apie tai sužinoti, galėčiau atsakyti.

Išvalius visas nuodegas, šviną ir varį, vamzdžio kanalas turi būti apsaugotas nuokorozijos. Tam naudojami įvairūs antikoroziniai skysčiai. Firma „Kleen Bore'' šiam reikaluisiūlo naudoti preparatus RUS - 7A, F - 2. Firma „Kettner" siūlo preparatus „Rost-

Kaip žinome, visos kitos šautuvo detalės yra metalinės. Jų priežiūrai skiriama daugybėįvairių priemonių. Santykinai jas būtų galima suskirstyti taip:

1. [vairūs tirpikliai (dabar dar vadinami solventais). Tai skysčiai, skirti išvalytitvirtoms nuodegoms, susidariusioms šūvio metu susijungiant parako dujoms, tepimo medžiagoms,kulkų apvalkalėlių dalelėmis.

2. Antikoroziniai preparatai. Jų paskirtis - sunaikinti tiek ginklo išorės, tiek vamzdžiokanalo rūdis.

3. Įvairūs tepalai. Paskirtis – apsaugoti metalą nuo išorinių veiksnių. Tepalainaudojami ginklams konservuoti, vamzdžio kanalui nuo šūvio metu susidariusių aktyviųjųcheminių medžiagų, drėgmės apsaugoti, metalinėms dalims apsaugoti nuo korozijos.

4. Restauruojamosios medžiagos. Jos naudojamos metalinių dalių oksidacijai atnaujinti.

5. First Aid („Pirmoji pagalba"). Tai preparatai, skirti greitai pašalinti įvairiųmechanizmų užsikirtimus, užšalimus.

6. Užterštumo valikliai. Priemonės, skirtos įvairiems teršalams iš ginklo mechanizmųgreitai pašalinti.

Šūvio metu, įvairioms parako ir kapsulės degimo medžiagoms susijungus su metalu iranksčiau naudotomis vamzdžio tepimo medžiagomis, vamzdžio kanale susidaro apnašų sluoksnelis.Taip pat ten pat prisideda ir mikroskopinis kulkų apvalkalėlis -švino, vario, nikelio, tompakodalelės. Visų jų junginys esant aukštai temperatūrai, dideliam slėgiui ir sudaro apnašas,kurios gana tvirtai sukimba su vamzdžio kanalo sienelėmis. Šias apnašas galima pašalintikeliais būdais: mechaniniu, cheminiu ir elektrocheminiu. Dažniausiai tai daroma kombinuojantmechaninį ir cheminį būdus. Mechaniškai valant naudojami žalvariniai, bronziniai ir plieniniaišepetėliai. Jais trinant vidinį vamzdžių kanalo paviršių pašalinamos apnašos. Dauggreičiau šis procesas vyksta, jei naudojame specialius skysčius, skirtus nuodegoms valyti.

Visų pirma reiktų paminėti žymiausios „Ballistol Clever" firmos gaminius. Taipopuliariausias pasaulyje ginklų valymo skystis „Ballistol - spray". Pakanka, suvilgius šiuoskysčiu gabaliuką audinio, keletą kartų perbraukti per vamzdžio kanalą - ir visos nuodegospašalintos. Labai panašus ir firmos „Browning" skystis iš serijos „Legia- spray". Firma„Kleen Bore Incorporated“ nuodegoms šalinti siūlo skystį „60-5 A Gunk out". Šis skystislabai gerai valo nuodegas, susidariusias iš įvairių tepalų. Juo taip pat labai lengva nuvalytikietą naujų ginklų konservacinį tepalą.

Vis dėlto jeigu jūsų ginklo vamzdžio kanalas padengtas švinu, variu, daugelio šių manopaminėtų priemonių gali nepakakti. Tikslinga naudoti agresyvesnes priemones šioms metalodalelėms pašalinti. Įvairios jau minėtos firmos siūlo ir šiam tikslui skirtas priemones. Firma„Kleen Bore Incorporated" švinui pašalinti siūlo preparatą „Laufrainiger", Preparatas Nr.40108 skirtas pašalinti šviną, o Nr. 40109 - varį. Labai įdomus preparatas „UniversalerWaffenobl" Nr. 40096. Jis ne tik puikiai pašalina varį, bet ir puikiai patepa ginklo vamzdžiokanalą. Jį galima naudoti ir išorinėms ginklo dalims patepti. Šis tepalas apsaugo metalą nuodrėgmės, rankų prakaito, neleidžia metalui rūdyti. Įdomu, kad šis tepalas kažkaip„įsigeria" į metalą, ir nejuntama, jog ginklas būtų teptas. Labai panašiomis savybėmispasižymi ir Suomijos firmos „MJP Corporation Ltd" gaminys. Jis įdomus tuo, kad purškiamassudaro putas, kurios pripildo vamzdžio kanalą. Kuriam laikui palikus jas viduje, vėliau beliekatik skudurėliu išvalyti susidariusį junginį. Jeigu vamzdis buvo padengtas variu, pasirodo melsvaspalva, Firma „Ballistol - Klever" vamzdžiui valyti siūlo preparatą „Robla Solo MIL". Jisvisiškai pašalina vario, žalvario, cinko, tompoko ir švino likučius. Jei užterštumas mažas,pakanka tamponu sudrėkinti vamzdžio kanalo sieneles šiuo skiediniu, vėliau išvalyti ir patepti.Jei užterštumas didelis, reikia įpilti į vamzdžio kanalą skysčio ir palaikyti keliasvalandas, vėliau išvalyti ir patepti.

Jeigu šaudymui naudojate dūminį paraką, ginklai užteršiami daug labiau. Juos ir išvalytidaug sunkiau. Palengvinti šį darbą jums padės firmos „Ballistol Klever" preparatas „Robla.Schwarzpulver Solvent". Jis labai greitai suminkština dūminio parako nuodegas, ir nesunkuskudurėliu jas išvalyti.

Unwersal - Olspray" Nr. 40009, „Branotekt" Nr. 4001 7. Šie skysčiai ne tik efektingaipašalina rūdis, bet ir apsaugo nuo korozijos. Tačiau labiausiai šiam tikslui pasaulyje paplitofirmos „Ballistol Klever" firmos skystis „Ballistol - spray", taip pat naujas šios firmosproduktas „Gunex 2000". Kaip rašoma šio preparato anotacijoje, tai pati tobuliausia ginklųpriežiūros priemonė. Ji apsaugo metalą nuo drėgmės, įsiskverbia į visus mažiausiusplyšelius, nuvalo, padaro metalo paviršių glotnų, nelimpa prie rankų ir nereaguoja su jokiomiskitomis medžiagomis.

Įvairioms judančioms dalims patepti naudojami įvairūs tepalai. Idealiai slystančiuspaviršius padaro dalis firmos „Ballistol Klever" pagamintų preparatų: „PTFE - spray",„Te-flon - spray". Šiais preparatais patepti judantys ar slystantys paviršiai pasidengia labaislidžia plėvele, tuo užtikrindami lengvą įvairių besitrinančių detalių slydimą. Juo galimatepti ginklų užraktus, spynas, nuleidžiamuosius mechanizmus. Šiam tikslui galima naudoti iranglų gamybos tepalą WD-40.

Ilgai eksploatuojant ginklus pažeidžiamas apsauginis ginklo išorės oksidacijos sluoksnis.Metalas tampa labai pažeidžiamas korozijos. Jam prižiūrėti tenka skirti daug laiko irpriemonių, tačiau dabar gaminami preparatai, kuriais galima atnaujinti ar išvis naujai oksiduotiišorines ginklo detales - vamzdžius, spynų dėžutes ir pan. Tam galima panaudoti priemones,kurias siūlo „Ballistol Klever". Tai skystis metalams oksiduoti „Klever - Schnell -Brūnierung". Juo greitai ir kokybiškai „nujuodinsime" metalines detales. Reikėtų atsiminti,kad oksidavimo kokybė labai priklauso nuo metalinių paviršių paruošimo. Nuo metalo paviršiausbūtina pašalinti visus riebalus. Jei nuvalytą metalų paviršių paliesime pirštais, tojevietoje oksidacija gerai nesilaikys. Norint pašalinti riebalus nuo metalinių paviršių, geriausianaudoti tos pačios firmos preparatą „Rabla. Kalt -Entletter - spray". Jis idealiai pašalina nuometalo visus riebalų likučius. Oksidacijai atnaujinti galima naudoti ir firmos „Frankonia Jagt"preparatą „Nu - Blak. Buniercreme Nr. 82". Metalas prieš oksiduojant paruošiamas kaip irnaudojant jau aprašytą skystį.

Komentarai


Komentarų nėra


Norėdami parašyti komentarą, jūs turite prisijungti.