Karinių naujienų svetainė Ginklai.net

Paieška


Grįžti

AK šeimos automatų (automatinių šautuvų) durtuvai

Parašė:
2010.05.26 18:37

Autoriai:
Zatoichi (idėja ir pirminis tekstas)
Julius (turinio korekcija ir papildymas, nuotraukos)
Redagavo: Gunas
Iliustracijos- iš kolegos Juliaus kolekcijos


Michailo Kalašnikovo sukonstruotas automatas (arba šturmo šautuvas) AK47 (Автомат Калашникова образца 1947 года) bei vėlesni jo variantai sudaro vieną iš didžiausių XX a. šaunamųjų ginklų grupių.Tą patį galima pasakyti ir apie šiems ginklams skirtus durtuvus. Nors skirtingų jų variantų nebuvo tiek, kiek pačių automatų variantų, vis dėl to jie paliko ryškų pėdsaką šių dienų pasaulyje. Netgi šių dienų heraldikoje- pvz., AK automatas su durtuvu pavaizduotas Mozambiko valstybinėje vėliavoje, o Egipte, rytiniame Sueco kanalo krante, 1992 metų spalio 5 dieną buvo atidengtas paminklas kariams, žuvusiems per 1973 metų konfliktą su Izraeliu, kuris vaizduoja į viršų kylantį AK automato vamzdį su ant jo uždėtu durtuvu. Paminklas yra beveik 66 metrų aukščio! Viso įvairiose valstybėse buvo ar tebėra gaminama bent keliasdešimt skirtingų durtuvų modifikacijų, tačiau galima išskirti keturis pagrindinius AK šeimos automatams skirtų durtuvų tipus. Jie pateikiami 1 nuotraukoje:

  • AK47 modelis (A)
  • Pirmasis AKM modelis (B)
  • Antrasis AKM, arba ankstyvasis AK74 modelis (C)
  • AK74 modelis (D)

Taip pat yra trys pagrindiniai AK durtuvams skirtų makščių variantai, kurie pateikiami 2 nuotraukoje:

  • AK47 modelio (A),
  • AKM/AK74 metalinė (B)
  • AKM/AK74 plastikinė (C)

AK47 modelio durtuvas yra labai panašus į klasikinius durtuvus, naudotus per II Pasaulinį karą ir ankščiau- geležtė ilga, simetriška, durtuvas vienašmenis. Kriaunos plastmasinės arba medinės, tvirtinamos dviem varžtais. AK47 modelio durtuvas buvo pats ilgiausias ir ploniausias iš visų AK šeimos automatams skirtų durtuvų. Tai tartum parodo, kad šis šaltasis ginklas dar buvo kuriamas kaip durtuvas, o ne kaip universalus įrankis (kurį puikiai apibūdina rusiškas terminas „штык-нoж“). Šiuos durtuvus gamino ne tik Tarybų Sąjunga, bet ir jos „sąjungininkės“, kurių kariuomenės buvo ginkluotos M.Kalašnikovo konstrukcijos automatais. Įvairių šalių gaminti durtuvai truputi skyrėsi vienas nuo kito ženklinimais, kriaunų medžiaga, spalva, makšties forma, durtuvo makšties įmautės („varlės“, nuo angl. termino „frog“) forma, naudotos medžiagos ar spalvos kombinacijomis. AK47 modelio durtuvus gamino Tarybų Sąjunga, Bulgarija, Rytų Vokietija, Lenkija, Kinija bei Š. Korėja. Nepatikrintais duomenimis AK47 durtuvus gamino netgi Indonezija, tačiau patikimų įrodymų rasti literatūros šaltiniuose kol kas nepavyko. Keletas šio durtuvų variantų pateikiama 3 nuotraukoje:

Bendras durtuvo ilgis-310 mm
Geležtės ilgis-200 mm
Geležtės plotis-22 mm
Tvirtinimo žiedo vidinis skersmuo-17,7 mm

Pirmojo AKM modelio durtuvo geležtė jau „modernesnė“, „Bowie“ tipo, su pjūklu (išskyrus Lenkijoje gaminamus durtuvus), gali karpyti vielą (makšties galinė dalis įstatoma į geležtėje esančią specialią angą ir durtuvas susijungia su makštimi taip, kad gaunamos žirklės vielai karpyti). Rankena padaryta iš plastmasės, išgaubtos formos, be to, prie rankenos kryžmės ir specialiai tam skirtos angos rankenoje rišamas odinis arba medvilninis dirželis. Durtuvo makštis metalinė, su 8 cm ilgio guminiu izoliaciniu dangalu. Tai buvo reikalinga siekiant užtikrinti, kad būtų galima saugiai kirpti ir vielą, kuria teka elektros srovė. Makšties pakabinimui prie diržo bei durtuvo rankenos prilaikymui paprastai naudotos odinės makšties įmautės („varlės“), iš kurių ryškiai išsiskiria Rumunijoje gamintos įmautės. Kai kurie pirmojo AKM modelio durtuvai buvo ir su plastmasinėmis makštimis. Šiuos pereinamuosius modelius gamino tik Tarybų Sąjunga ir Rytų Vokietija. Įvairių šalių gaminami durtuvai skyrėsi ženklinimais, rankenos ar makšties forma, rankenos ar izoliacinės gumos spalva, „varlės“ forma, naudotos medžiagos ar spalvos kombinacijomis.

Savotiškas AKM automatui skirtas durtuvas 1959 metais buvo sukurtas Šiaurės Korėjoje- jo rankena bei makštis praktiškai tokios, kaip AK47 modelio durtuvų (tik rankenos vidinė pusė truputį išlenkta), o geležtė-kaip AKM durtuvų. Tiesa, geležtėje nėra angos, kuria pasinaudojant būtų galima karpyti vielą, o iš kiekvienos geležtės pusės yra po griovelį (4 nuotrauka).

Pirmojo AKM modelio durtuvai buvo gaminami Tarybų Sąjungoje, Rytų Vokietijoje, Rumunijoje, Vengrijoje ir Lenkijoje nuo 1959 iki maždaug 1968 metų. Keletas šio durtuvų variantų pateikiama 5 nuotraukoje:

Bendras durtuvo ilgis-280 mm
Geležtės ilgis-150 mm
Geležtės plotis-30 mm
Tvirtinimo žiedo vidinis skersmuo-17,7 mm

1968- 1969 metais pradėtas naudoti antrojo tipo AKM, arba ankstyvojo AK74 modelio, durtuvas. Šio durtuvo matmenys beveik tokie pat, kaip ir jo pirmtako, išliko ir praktiškai tokia pati, kaip ir ankstesnio modelio, „Bowie“ tipo geležtė su pjūklu (išskyrus Lenkijoje ir kai kuriuos Kinijoje gaminamus variantus), dirželis, kurio vienas galas tvirtinamas prie rankos kryžmės, o kitas- prie rankenos galo, taip pat išliko, kaip ir galimybė durtuvu karpyti vielą (išskyrus kai kuriuos kinietiškus šio modelio durtuvus). Šių durtuvų rankena kitokia nei pirmtako- ji labiau kampuotos formos bei yra metalinė buoželė rankenos gale. Tarybų Sąjungoje, Rytų Vokietijoje, Bulgarijoje, Kinijoje ir Jugoslavijoje gamintų durtuvų makštys yra plastikinės, o gamintų Lenkijoje, Rumunijoje ir Egipte- metalinės. Keletas šio durtuvų variantų pateikiama 6 nuotraukoje:

Bendras durtuvo ilgis-270 mm
Geležtės ilgis-150 mm
Geležtės plotis-30 mm
Tvirtinimo žiedo vidinis skersmuo-17,6 mm

AK74 modelio durtuvo tiek rankena, tiek makštis yra plastikinės, rankena nėra lygi, kad būtų patogiau ją suimti ranka. Galimybė karpyti vielą išliko. Šiuos durtuvus gamino Tarybų Sąjunga ir Bulgarija, tebegamina Rusija. Įdomu, kad Rusija gamina ir šio durtuvo suvenyrinius variantus, kurie yra laisvoje prekyboje. Tai originalus durtuvas, tačiau su įpjauta geležte prie rankenos (kad stipriau dūrus nulūžtų), o ant geležtės yra nemažas Ižmaš gamyklos logotipas. Tarybų Sąjungoje iš pradžių durtuvo pastikinės dalys buvo gaminamos ne tik iš juodos, bet ir iš tamsiai rudos spalvos plastiko, bet maždaug nuo 1990 metų visi pagaminti durtuvai yra tik juodos spalvos (kartais netgi teigiama, kad kuo ankščiau durtuvas pagamintas, tuo jo plastikinių dalių spalva bus šviesesnė ir rudesnė), be to, visi durtuvai žymėti tik Iževsko gamyklos ženklu. Visi Tarybų Sąjungos (Rusijos) durtuvai su odinėmis „varlėmis“. Durtuvai naudoti su AK-74M, AK-100 bei snaiperių šautuvais SVD ir SVDS. Bulgarijoje buvo gaminami dviejų rūšių šio modelio durtuvai, vėlesnis modelis skiriasi tvirtinimo prie vamzdžio mechanizmu. Bulgarijoje gaminami modeliai buvo tik juodos spalvos, „varlė“ gali būti odinė arba nailoninė. Pora šio durtuvo variantų pateikiama 7 nuotraukoje: geležtė jau nėra "Bovie" tipo, bet irgi su pjūklu, atsisakyta dirželio.

Bendras durtuvo ilgis-290 mm;
Geležtės ilgis-160 mm;
Geležtės plotis-29 mm.
Tvirtinimo žiedo vidinis skersmuo-17,7 mm

AK durtuvams, be jau minėtų modelių, dar priskiriami čekiškam Vz58 automatui (šturmo šautuvui) skirti durtuvai (nors pats Vz58 ir nėra vienas iš AK variantų), Rytų Vokietijos durtuvas KM87, skirtas ten naudotam AK74, suomiški durtuvai, skirti Valmet šturmo šautuvui, indų naudoti INSAS durtuvai, kinų Type81 durtuvas, kinų naudotas atlenkiamas adatinis durtuvas, bei, dėl savo panašumo į vėlesnius AK durtuvų modelius, rusiški NR-2 ir NRS-2 kariniai peiliai.

Parengta pagal:
Martin D. Ivie „Klalashnikov bayonets: the collector‘s guide to bayonets for the AK and its variations”
http://www.ak47bayonets.com
http://tantal.kalashnikov.guns.ru

Be naujienų portalo www.Ginklai.net administracijos sutikimo viešas šio straipsnio ar jo dalių publikavimas draudžiamas.

Šaltinis: www.militaria.lt

Komentarai


Komentarų nėra


Norėdami parašyti komentarą, jūs turite prisijungti.