Karinių naujienų svetainė Ginklai.net

Paieška


Grįžti

Imperijos žlugimo liudininkas - „Défense Nationale“ durtuvas

Parašė:
2010.05.26 18:41

Autorius: Richelieu

Nuotraukos iš autoriaus kolekcijos

Senuoju prakeiksmu kinai pikčiausiam priešui linki, kad jo vaikai gimtų permainų laikais. Nežinia, kas prakeikė šį durtuvą, bet jis išties „gimė“ įdomiu, permainingu ir tragišku Prancūzijai laiku.

1870 m. rugsėjo 1 d., po nesėkmingo Sedano mūšio, Prancūzija neteko didelės dalies kariuomenės ir ginkluotės, Imperatorius Napoleonas III kartu su 86 tūkst. karių pateko į nelaisvę. Prancūzija faktiškai prarado nepriklausomybę, Prūsijos kariuomenė apsupo Paryžių, todėl buvo skubiai suformuota Nacionalinės Gynybos Vyriausybė (Le Gouvernement de la défense nationale).

Tikriausiai dideliam Vilhelmo I ir Bismarko džiaugsmui, prancūzai neteko daug ginkluotės. Tame tarpe- daug standartinių „Chassepot“ (Šaspo) šautuvų su durtuvais, kurie (daugeliu atvejų- ir juos nešioję kareiviai) liko prūsams. Dėl šios priežasties 1870 m. spalio - lapkričio mėnesiais prancūzams teko skubiai pirkti ginklų iš užsienio, tarp jų- ir Remingtono sistemos šautuvų (Remington Nr.1, „Remington egyptién“), kurie buvo gauti be durtuvų.

Kadangi situacija buvo sunki (karas ir medžiagų trūkumas) - durtuvai šiems šautuvams pradėti gaminti panaudojant senų 1831 m. modelio puskardžių geležtes. Šis puskardis, prancūzų kareivių pravardžiuotas "coupe-choux" (tariama "ku-šu") - „kopūstų kapokle“, tuo metu jau buvo morališkai pasenęs. Kokiu ginklu Napoleonas III liepdavęs kopūstus kapoti per 1870 - 1871 m. prancūzų - prūsų karą (1831 m. modelio puskardžiai tada jau nebuvo naudojami), istorija nutyli...Šiuo sunkmečiu prancūzai tikriausiai nutarė, kad durtuvas yra įrankis, skirtas dažniausiai durti  (na, gal dar kartais pavartyti kokį nors ant žemės gulintį daiktą, kurio nesinori liesti rankomis...), o ne grožėtis, todėl sukūrė maksimaliai paprastą ir pigų ginklą. Naujo durtuvo geležtės ilgis liko toks pats, kaip ir aukščiau minėto puskardžio, tik ji buvo susiaurinta iki durtuvams tinkamo pločio. Geležtės skerspjūvis - rombo pavidalo, kaip ir puskardžio, iškili vidurio linija- ne per vidurį, o paslinkta link bukosios geležtės pusės. Geležtė gana stora ties rankenos kryžme ir tolygiai plonėja smaigalio link, ant kai kurių tokių durtuvų geležčių matomi buvusio ženklinimo likučiai. Rankena žalvarinė, 1866 m. modelio „Chassepot“ durtuvo tipo, bet tik su viena kniede ir turi Remingtono šautuvui skirtą tvirtinimo ant vamzdžio griovelį. Toje vietoje, kur turėtų būti antra kniedė, rankenoje yra žymė - duobutė, kurią turi visi durtuvai. Kryžmė tokia pati, kaip „Chassepot“, tik panaikintas žiedo reguliavimo varžtas. Matyt, taip buvo siekama supaprastinti gamybą.Rašytinių šaltinių apie šiuos durtuvus beveik neišliko. Jie buvo gaminami tik kelis mėnesius, tiražas greičiausiai buvo nedidelis, todėl yra labai reti. Tiksliai nežinoma, bet pagrįstai manoma, kad durtuvai buvo gaminami „Chatellerault“ (Šatelro) valstybinėje gamykloje. Šis spėjimas paremtas tuo, kad kai kurių durtuvų geležtės naujai paženklintos raide U - šia raide buvo ženklinamos „Chatellerault“ gamyklos, privačių subkontraktorių tiekiamos komplektuojančios dalys. Beje, kai kurie prancūzų kolekcininkai mano, kad privatūs gamintojai tiekė ne perdarytas puskardžių geležtes, o gamino naujas. Šis spėjimas pagrįstas vizualiu dviejų durtuvų palyginimu - privačių gamintojų geleležčių skerspjūvis ir trikampė plokštuma šalia kryžmės leidžia teigti, kad tai ne perdirbinys, o naujadaras.Durtuvai paženklinti trijų skaičių kombinacija ant rankenos kryžmės, kai kurie buvo ženklinami raide G ir keturių skaičių kombinacija rankenos griovelyje. Jei geležtė buvo įsigyta pas privačius gamintojus, ant jos papildomai buvo įkalta jau minėta raidė U.

Šie durtuvai turi dar vieną įdomų bruožą: gal dėl to, kad buvo gaminami paskubomis ir gamybos technologija nebuvo tiksliai reglamentuota, visi durtuvai šiek tiek skirtingi, t.y. dviejų vienodų nėra. Bet, nežiūrint į ekstremalias gamybos salygas, durtuvas pagamintas itin kruopščiai.Beje, prancūzai tokiu originaliu būdu atsikratė ne tik 1831 m. puskardžiais. „Défense Nationale“ durtuvai dar buvo gaminami ir iš 1816 m., 1852 m. modelių bei gaisrininkų puskardžių.

Ar malonu rankoje laikyti šį retą ir įdomų durtuvą, neramaus laikmečio liudininką, ko gero, menantį ne tik Paryžiaus apgultį, bet ir Paryžiaus Komunos „skerdynes barikadose“, tegul nusprendžia kiekvienas sau...

Oficialus pavadinimas:

Baïonnette de la Défense Nationale (lame de glaive 1831)
Nacionalinės Gynybos durtuvas (su 1831 m. puskardžio geležte)

Matmenys:
Ilgis 607 mm
Geležtė 483 mm
Plotis 28,5 mm
Storis 7,4 mm
Žiedo skersmuo 18 mm

Be naujienų portalo www.Ginklai.net administracijos sutikimo viešas šio straipsnio ar jo dalių publikavimas draudžiamas.

Šaltinis: www.militaria.lt

Komentarai


Komentarų nėra


Norėdami parašyti komentarą, jūs turite prisijungti.