Karinių naujienų svetainė Ginklai.net

Paieška


Grįžti

Lietuvos kariuomenės misija Kosove (Istorija)

Parašė:
2011.10.12 17:58

2001-03 - 2003-07 Lietuvos transportinis orlaivis An-26 dalyvavo NATO vadovaujamų operacijų Bosnijoje ir Hercegovinoje bei Kosovo provincijoje aprūpinimo operacijoje.

2003 m. balandžio-spalio mėnesiais karo medikas ir jo padėjėjas dalyvavo misijoje NATO vadovaujamoje operacijoje „Joint Guardian" Kosove. Lietuviai tarnavo Čekijos ir Slovakijos bendro bataliono sudėtyje.

2008 m. vasario 17 d. Kosovui paskelbus nepriklausomybę, Lietuva ją pripažino tų pačių metų gegužės 6 d. Jauna valstybė skyrė daug pastangų nacionalinių institucijų, taip pat ir vietos saugumo pajėgų, kūrimui. Lietuvos kariniai instruktoriai, priskirti NATO mokymo grupei Kosove (NATO training team - Kosovo (NTT-K)), pagal aprobuotas programas vedė studentų, būsimų saugumo pajėgų narių, pratybas.

Nuo 2003 m. pradžios, priėmus sprendimą mažinti tarptautines pajėgas SFOR operacijoje, Danijos batalionas (o su juo ir BALTSQN) iš Bosnijos ir Hercegovinos perkeltas vykdyti misiją Kosove. Į Baltijos šalių eskadroną Lietuva, Latvija ir Estija pasikeisdamos pusmečiui siuntė maždaug 90 karių kuopą. 2003 m. rugpjūčio mėnesį Estijos taikdarių kuopą pakeitė kariai iš Lietuvos, nuo 2004 m. kovo mėnesio juos pakeitė latviai. Tuo metu, kai šalis nesiuntė savo karinio vieneto, operacijoje dalyvavo vienas tos valstybės ryšio karininkas.

Vėliau Lietuva delegavo pėstininkų būrį, tarnybą atlikusį lenkų ir ukrainiečių bendrame batalione. Lietuvių būrys, veikęs bendrame lenkų ir ukrainiečių batalione bei sėkmingai vykdęs karines ir humanitarines užduotis Kačanik vietovėje, ir 2 Lietuvos karininkai tarnavę KFOR operacijos vadavietėje Prištinoje, baigė misiją Kosove 2009 m. birželio 30 d.


Lietuvos kariai Kosove tarnavo 1999-2009 metais. Per dešimtmetį Kosove tarnybą atliko maždaug 800 karių.

Šiuo metu NATO KFOR operacijos pajėgumai yra mažinami ir atsakomybė už saugumą perduodama Kosovo saugumo pajėgoms. NATO didesnį dėmesį skiria Kosovo saugumo pajėgų apmokymui ir paramai.

Šaltinis: www.kam.lt

Komentarai


Komentarų nėra


Norėdami parašyti komentarą, jūs turite prisijungti.