Karinių naujienų svetainė Ginklai.net

Paieška


Grįžti

Sudėtinga sprogmens neutralizavimo operacija

Parašė:
2014.03.13 19:04

Kovo 12 d., atliekant kasimo darbus Aleksote, buvo iškastas II pasaulinio karo sprogmuo - vokiečių gamybos aviacinė bomba SC250, su vienu mechaniniu uždelsto veikimo sprogdikliu. Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono (JVIB) kariams išminuotojams jau antrą kartą tenka neutralizuoti aviacijos bombą Kauno miesto Aleksoto mikrorajone. Prieš dešimtmetį tokia operacija buvo atlikta su 500 kg vokiečių gamybos aviacine bomba.

 

„Operacijos sudėtingumą lemia tai, kad surastas sprogmuo yra apgyvendintoje vietovėje, o tai sąlygoja ilgus pasiruošimo darbus. Prieš pradedant neutralizavimo operaciją, reikia iki minimumo sumažinti poveikį aplinkai, jeigu neutralizavimo metu įvyktų detonacija. Taip pat atliekant kasimo darbus, mechaniškai buvo pažeistas bombos korpusas - nelaimei, ta vieta, kur yra nomenklatūriniai numeriai, todėl buvo sunku nustatyti sprogdiklio tipą. Bombos nukenksminimo darbus teko vykdyti esant pačiai pavojingiausiai sprogdiklio modifikacijai. Atlikus neutralizavimą ir išpjovus sprogdiklį, spėjimas pasitvirtino, kad tai yra pats pavojingiausiais mechaninis uždelsto veikimo sprogdiklis", - teigė Sprogmenų neutralizavimo kuopos vadas kpt. Arnoldas Anelauskas.

 

Lietuvos kariuomenės išminuotojai tokioms situacijoms yra pasiruošę: jie neutralizavimo darbus atlieka su specialia įranga - aukšto slėgio ambrazyvine pjaustykle, kuria galima neutralizuoti sprogmenį, nesukeliant sprogimo arba sumažinant riziką iki minimumo. „Baltijos šalyse, kiek yra žinoma, Lietuvos karo inžinieriai vieninteliai disponuoja tokia sudėtinga ir profesionalia įranga" - teigė kpt. A. Anelauskas.

 

Nereikia atmesti to fakto, kad mūsų kariai išminuotojai, kiekvieną dieną susidurdami su standartiniais sprogmenimis Lietuvos teritorijoje, o taip pat misijos rajone Afganistane, yra įgiję neįkainojamos patirties, todėl gali sėkmingai vykdyti užduotis įvairiomis sąlygomis. „Paprastai kariai išminuotojai nakties metu neutralizavimo operacijų nevykdo dėl papildomos rizikos, tačiau, atsižvelgiant į gyventojų evakuaciją ir žinią, kad daugeliui tikrai nėra lengva palikti savo namus, kariai kiek įmanoma greičiau (aišku, saugumas - svarbiausia), stengėsi vykdyti operaciją be pertraukų", - kalbėjo Sprogmenų neutralizavimo kuopos vadas.

 

Pavasario, vasaros ir rudens metu, kada suaktyvėja ūkinė veikla, žmonės sprogmenų randa vis daugiau ir dažniau, nes Lietuvos Respublikos teritorijoje savo pėdsakus paliko net du pasauliniai karai ir sovietų okupacija. Atsižvelgiant į visa tai, civiliams gyventojams, suradus daiktų, panašių į sprogmenis, labai svarbu nedelsiant kreiptis pagalbos telefonu ir palikti sprogmenų neutralizavimą profesionalams.

 

„Inžinieriau, nesigailėk prakaito, brolių gyvybę saugai!"

Šaltinis: http://www.kam.lt

Komentarai


Komentarų nėra


Norėdami parašyti komentarą, jūs turite prisijungti.