Karinių naujienų svetainė Ginklai.net

Paieška


Grįžti

Arbaletas

Parašė:
2005.01.06 00:00

   

Arbaleto išradimas yra siejamas su persilaužiančiuetapu technikos ir karo istorijoje. Jo sukūrimas vedė link naujų mechaninių sistemų sukūrimo,o karinėje srityje link naujų priemonių kariavimui ir armijos organizavimo. Be abejo, arbaletoišradimas yra žinių kaupimo ir jų pritaikymo technikoje rezultatas, o ne vieno individogenialios minties realizacijos. Panašiai kaip negalima tiksliai nustatyti kur pirmą kartą buvopritaikytas lankas, taip pat sunku gauti žinių apie patį pirmiausią arbaleto pritaikymąpasaulio istorijoje. Atsižvelgiant į istorijos duomenis, galima teigti, kad arbaleto atsiradimasįvyko geriausiai išsivysčiusiose senovės pasaulio regionuose. Mokslininkai atiduoda pirmenybędviems regionams – Senovės Kinijos teritorijai ir Senovės Graikijai. Ankstesnių laikųcivilizacijos – Egiptas, Asirija ir Vavilonija – negali pretenduoti į arbaleto išradėjųvietą dėl techninių ir socialinių priežasčių.

Bėgant laikui arbaletas pergyveno savo konstrukcijos revoliuciją. Šiuolaikinis arbaletaslabai skiriasi nuo savo pirmtako. Medžioklinis arbaletas, vokiškas šnepperis, kulkinisšnepperis, itališkas balestras – visi jie yra mums gerai žinomo, arbaleto atmainos kaip irdaugelis kitų “arbaletinių” šedevrų.

Daugelį amžių arbaletas buvo pamirštas. Bet XX amžiuje įvyko jo atgimimas. Dabar jis tapolabai tiksliu ir sudetingu sportiniu ginklu, taip pat egzistuoja daugybe medžiokliniųmodifikacijų. Galų gale, arbaletas gali būti naudojamas, kaip puiki laisvalaikio praleidimopriemonė. Juo labiau, kad legalus jo panaudojimas yra leidžiamas nuo 18 metų.

Arbaletai yra gaminami iš įvairiausių medžiagų, bet dažniausiai iš medžio, tvirtoplastiko, lengvų metalų lydinių, stiklo pluošto. Strėlės – iš stiklo pluošto, kevlaro irkitų šioulaikinių medžiagų.


Nuotrauka nerasta!

Arbaletus galima išskirti į tris grupes:

1. Laisvalaikio ir pradžiamokslio arbaletai. Ši grupė apjungia taip vadinamusarbaletus-pistoletus (be buožės) ir klasikinės komponuotės arbaletus. Jie turi paprasčiausiąkonstrukciją ir yra skirti šaudymui nuo 3-5 iki 20 metrų. Pagrinde, šiuos arbaletus gaminafirmos “Lothar Walther” ir “Barnett International Limited”. Pavyzdžiu galetų būtiarbaletas “Hobby-Tell II”. Paprastos konstrukcijos arbaletas kmplekte dar turi įtempimąpalengvinantį prietaisą: svirtinę sistemą, vadinamąja „ožkos koja". Jo įtempimo jėga yra29 kg, pradinis strėlės greitis – 28 m/s. Kitu pavyzdžiu galėtų būti “Hunter Cross”arbaletas. Jo įtempimo jėga - 21 kg, pradinis strėlės greitis – 61 m/s. Šios grupėsarbaletai pasižymi lengvu ir paprastu naudojimusi ir nedidele kaina.

2. Sportiniai arbaletai. Šios grupės arbaletai pasižymi griežtai reglamentuotakonstrukcija, apribota sportinėse nuostatuose. Jie vystėsi panašiai kaip ir paprasti ginklai –maksimali specializacija. Pagrindinis jų naudingumo faktorius yra taiklumas – juk jie naudojamisportinėse varžybose. Tai preciziniai, sudėtingi ir brangūs ginklai. Šiems arbaletams yrabūdinga didelė masė - apie 7 kg ir nemaža įtempimo jėga - apie 90-100 kg (verta paminėti, kadviduramžių arbaletų įtempimo jega buvo apie 500 kg). Pavyzdžiai: “Match-Tell II”,“Shallberger”, “Ranger”.

3. Medžiokliniai arbaletai. Tai labiausiai išsivysčiusi ir įdomiausia šiolaikiniųarbaletų grupė. Šiais ginklais galima sumedžioti nemažą trofėjų, bet jie reikalauja didelėsšaulio kvalifikacijos. Taipogi šio tipo arbaletus naudoja kariškiai. Pavyzdžiai: “RangerII”, “Commando”, “Phantom”, “Stealth” (įtempimo jėga – 84 kg, pradinis strelėsgreitis – 98 m/s, strelės energija – 122 J), “Magnum”, “Oakwood”, “Delta Storm”,“Devastator”, “Lighting Strike”. Šie arbaletai pasižymi naujausia konstrukcija, o taip patnemaža kaina (apie 3000 EUR).

Kaip jau buvo minėta arbaletų kainos svyruoja nuo 100 iki 3000 EUR. Pavyzdžiui vokiškosfirmos “Lothar Walther” arbaletas “Match-Tell II” Vokietijoje kainuoja virš 3000 vokiškųmarkių (1400 USD), viena jo strelė – 70 vokiškų markių (33 USD). Šios firmos laisvalaikioarbaletas “Hobby-Tell” kainuoja 620-850 vokiškų markių (290-395 USD). Sportinis arbaletas“Point-Blanc”, firmos “Excalibur”, kainuoja apie 360-490 USD. Medžioklinis arbaletas firmos“Megaline” kainuoja 160-190 USD, o firmos “Excalibur” – apie 300-500 USD. Taip pat rinkojeyra daug replikų, arbaletų gaminamų pagal istorinius motyvus. Jie skirti kolekcionieriams, todėljų kaina siekia apie 3000 USD.

Lietuvoje arbaletas nėra labai paplitęs medžioklės ar laisvalaikio ginklas. Tikėkimės,kad ateityje bus kitaip.

Papildomai:
http://www.ginklai.net/view/216/arbaletai.html
http://www.ginklai.net/view/47/arbaletas.html

Galerija:
http://www.ginklai.net/galerija/656/arbaletas.html
http://www.ginklai.net/galerija/808/arbaletas.html

Šaltinis: Ю. А. Шокарев, Истори

Komentarai


Komentarų nėra


Norėdami parašyti komentarą, jūs turite prisijungti.